Japan chin...
Stará japonská pověst uvádí, že přibližně v roce 732 našeho letopočtu byl pár chinů darován korejským císařem, císaři japonskému a tím byl položen základ chovu v Japonsku. Tam byl chin považován za svatého, uctíván a opěvován básníky, malíři i řemeslníky a zpodobňován na uměleckých předmětech - obrazech, soškách a výšivkách. Byl častým námětem bájí. Byla mu prokazována úcta a mimořádná péče, měl své zvláštní výsady. Jeho chov svěřoval císař jen vybraným šlechticům. Jiná verze říká, že se chin dostal do japonska z Číny. Dnes se zřejmě plnou pravdu o původu japan china nedozvíme.
První chinové se dostali mimo Japonsko jako dar japonského císaře jiným vládcům a jejich vyslancům. V roce 1631 britský kapitán Searles přivezl japan-chiny do Anglie. Dva z nich byli darováni anglické královně Victorii.
Princezna Kateřina Portugalská, manželka anglického krále Karla II, je dostala od misionářů, kteří je poprvé přivezli do Evropy. V té době se také dostali do Španělska. Od 17 století můžeme chiny vidět na obrazech mistrů, jako společníky vznešených dam.
Na výstavách se chinové poprvé objevili v roce 1873 v Birminghamu. V Rakousku byl první pár vystaven na vídeňské výstavě jako vzácnost a senzace v roce 1886. U nás se na výstavách objevili ojediněle od r. 1964, vesměs z rakouských chovů.
První chovní jedinci u nás jsou v roce 1980 a postupně se jejich chov začal rozvíjet.
Japánek je příjemný a kultivovaný společník. Je to pejsek vhodný pouze do bytu, učenlivý, veselý, spíše tichý. Jeho výchova je snadná, velmi brzy se naučí čistotě, neničí zařízení bytu, je snášenlivý, vstřícný a milý. Péče o jeho srst není moc náročná. Srst se nezacuchává, stačí ji jen pročesat a občas, ale ne moc často, vykoupat.
Standard plemene JAPAN-CHIN
F.C.I. - Standard č. 206
Japan-Chin
Země původu: Japonsko
CELKOVÝ VZHLED: malé, elegantní a hrdé plemeno s bohatou srstí. Široká a plochá hlava. Délka těla se rovná kohoutkové výšce (kvadraticky). Je vybrané a zdrženlivé povahy, ale současné je dobromyslný a milý.
VELIKOST: kohoutkové výška u psů 25 cm, feny poněkud menší.
HLAVA: poměrně velká, lebka široká a kulatá, stop hluboký s velmi krátkým a širokým nosem. Nosní houba je široká s velkými nosními dírkami a tmavá. U psů s bílo-červeným osrstěním je přípustný nos masové barvy. Široká a krátká tlama s lehce vystupující spodní čelisti. Chrup bílý a silný, těsný předkus: klešťový skus je povolen.
VADY: výrazný předkus, viditelné zuby.
OČI: velké a kulaté a lehce vystupující, hodně daleko od sebe ležící a temně černé.
UŠI: trojúhelníkové a visící, s pěknou (hedvábnou) dlouhou srstí, široce nasazené.
KRK: spíše krátký, tlustý a rovný, vysoko nesený.
TRUP: hrudník přiměřeně široký a hluboký, dobře klenutá žebra, krátký a rovný hřbet, široká partie beder. Lehce zaoblená zad. Břicho lehce vtažené.
OCAS: nesený na hřbetě, bohatě pokrytý hustou hedvábnou srstí. Srst je na ocasu další než na těle.
HRUDNÍ A PÁNEVNÍ KONČETINY: hrudní končetiny rovné a jemných kostí, zadní strana končetin od lokte dolů je pokryta hedvábnou dlouhou srstí. Loket krátký, silný a rovný. Pánevní končetiny přiměřeně zaúhlené, s delším osrstěním.
TLAPKY: malé zaječí tlapky, pružné polštářky. Drápy přednostně tmavé.
POHYB: elegantní, lehký a hrdý.
OSRSTĚNÍ: textura srsti: měkká, hedvábná, hladká a dlouhá. Osrstění na hlavě je krátké, celé tělo je bohatě pokryto dlouhou srstí, srst nemá příliš hladce přiléhat. Uši, hrud', pánevní končetiny a ocas jsou bohatě a hustě osrstěny.
BARVA: bílá s černými nebo červenými odznaky. Oči a uši: stejná barvy, poměrně široká lysina, barva je rozdělena na velkých plochách. Tečkování není povoleno.
DISKVALIFIKUJÍCÍ VADY: monorchidi, kryptorchidi
TĚŽKÉ VADY: jednobarevná bílá, nepravidelná kresba v srsti na hlavě, jednobarevná hlava, výrazný předkus, podkus, zkřížený skus, bázliví psi.
LEHKÉ VADY: více černé než bílé, krátká srst.
POZNÁMKA: psi musí vykazovat dvě viditelně normálně vyvinutá varlata, nacházející se zcela v šourku.
Standard č. 206/19.03.1990/D
Jaký je japan?
O některých plemenech se říká, že jsou antidepresivní. O naší japance to platí stoprocentně. Je milá, chytrá a přítulná. Vždy dobře naladěna, připravena si hrát, nebo se stulit na klíně. Je to ideální pejsek do městského bytu. Džami byla od prvního dne velmi učenlivá, čistotná a nic doma neničila.Na rozdíl od všeobecného tvrzení, že japan nesnáší samotu, mohu říct, že jí nedělá žádný problém naši nepřítomnost prospat a v klidu vyčkat našeho návratu. Žádné kňučení, nebo štěkání se nekoná. Je nevtíravá, živá, ráda aportuje a miluje procházky. Je hravá a veselá, taková sluníčková povaha. Jsem si jista, že na tom budou ostatní japani stejně. Její vlídnost, šarm a snaha vyjít s každým po dobrém, jsou přímo balzám pro duši.
Výstavy:
9.5.2009 jsme se zúčastnili Slezské výstavy v Hlučíně u Ostravy. Džami byla ve třídě dorostu. Získala ocenění velmi nadějná 1.
11.4.2010 Národní výstava Ostrava - Výborná 1, CAC, Národní vítěz
|